Rozwój osobisty

Stawianie celów

Stawianie celów

Cele jakie sobie stawiamy uosabiają nasze marzenia i pragnienia, dają nam paliwo napędowe oraz są motorem do dalszego działania; dodają nam sił w walce z trudnościami, jakie co dzień spotykamy na swojej drodze tradera.

Nasze działania są zawsze wynikiem mniej lub bardziej świadomie zdefiniowanych planów. Stawianie ich sobie ma wielką moc, ale by były one naprawdę skuteczne oraz aby jeszcze bardziej przybliżały nas do ich osiągnięcia, powinny być precyzyjnie określone.

Bardzo ważnym argumentem, który przemawia za tym, by takie cele sobie stawiać, jest wizja realizacji swoich marzeń, która – przez to, że ją mamy i znamy – dodaje nam energii do działania.

Dlaczego jednak jest tak, że większość ludzi nie stawia sobie żadnych celów i nie planuje swoich przyszłych działań? Najczęściej przyczyna jest zupełnie prosta – jest nią zwykłe lenistwo.

Planowanie.

Często jest to też brak świadomości, jak wielkie korzyści płyną z tego, że precyzyjnie i dokładnie planujemy naszą przyszłość poprzez planowanie i stawianie sobie celów.

Innym ważnym czynnikiem jest brak wiedzy i umiejętności jak skutecznie planować oraz stawiać sobie owe cele. Niestety, również i lęk przed porażką (tym, że nie uda nam się zrealizować zaplanowanego wcześniej przedsięwzięcia) jest bodźcem wpływającym na nas bardzo negatywnie.

Jak zaakceptować fakt kiedy to wszystko idzie nie po naszej myśli? Kiedy ciągle planujemy i nic się nie udaje, ani się nie zmienia na lepsze. Kiedy poświęcamy bardzo dużo energii na realizację swoich planów i ciągle stoimy w miejscu nie posuwając się ani trochę do przodu.

To bardzo demotywujące kiedy przez długi czas ciągle brakuje nam powodzenia. Pomimo tego, że wszystko w głowie mamy zaplanowane to jednak brakuje odwagi i determinacji, by dążyć do realizacji tych celów.

Już z góry zakładamy, że nic z tego nie będzie. Niestety, bardzo często tak się dzieje, że zakładamy z góry niepowodzenie. Wszelkie próba spisania naszych wizji na papierze jest wręcz niewykonalna z obawy przed tym, że kiedyś będziemy musieli przełknąć gorzki smak porażki.

Realizacja planów

Owszem, może tak być, nawet jeżeli wielokrotnie nie będzie się udawało z realizacją naszych planów. Jednak nie zwalnia to nas od ciągłej walki z przeciwnościami losu.

Nie zwalnia od stawiania sobie nowych celów nawet mimo tego, że ciągle nie będzie nam się udawało do nich dotrzeć. Jedynym sposobem dotarcia do końca realizacji naszych planów są ciągłe próby aż do skutku.

Bardzo pomocnym przy stawianiu sobie celów na przyszłość jest ich spisanie. Nawet kiedy głowę zaprząta nam wizja porażki. Warto to zrobić. Najlepiej na kartce papieru pismem odręcznym.

Nie warto drukować tekstu na drukarce albowiem kiedy napiszemy coś własnoręcznie, bardziej będzie ten fakt do nas przemawiać. Powinniśmy sobie tam spisać, co chcemy dokładnie osiągnąć.

Skąd będziemy wiedzieć, że właśnie ten cel został osiągnięty. Jakie są powody, by taki a nie inny cel osiągnąć. Dlaczego jest on dla nas taki ważny. Jakie działania musimy podjąć, by było możliwa realizacja tego wcześniej zamierzonego celu.

Co musimy zrobić i co się musi wydarzyć, by tak właśnie się stało. Po dogłębnych przemyśleniach oraz planach trzeba to wszystko dokładnie spisać i mieć swoje zapiski pod ręką, tak by móc do nich wracać kiedy tylko będzie taka potrzeba.

Później pozostaje nam się wreszcie zebrać w sobie i wziąć się do działania a następnie zacząć realizować to, co się napisało; działać i dążyć do celu każdego dnia, aż się go w końcu osiągnie.

A jeżeli się go nie osiągnie, nie wolno się poddawać i trzeba wszystko powtórzyć od nowa. Musimy też przeanalizować dlaczego nam nie wyszło, jakie są przyczyny naszej porażki, jakie popełniliśmy błędy, na jakim polu i co musimy poprawić. Następnie zacząć od nowa. I tak aż do skutku.

Ciekawe książki do poczytania

Cele! Zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz.
Moc pewności siebie. Osiągaj zamierzone cele.
Mapy myśli w biznesie. Jak twórczo i efektywnie osiągać cele.
Trening Jaguara. Obudź w sobie pewność siebie i osiągaj zamierzone cele.

Powrót na stronę główną

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trackbacks and Pingbacks