Rozwój osobisty

Czy umiesz zarządzać swoim czasem?

Czy umiesz zarządzać swoim czasem? Jest taka mądra maksyma, która mówi: “Kto zarządza twoim czasem – zarządza również twoim życiem”

Zatem jak zarządzać swoim czasem?

Czasami bardzo trudno się temu przeciwstawić i wydaje się, że wypada pogodzić się z takim stanem rzeczy, gdyż akurat nasze otoczenie od nas tego wręcz wymaga. Jednak… czy to aby jest jedyna słuszna droga?

Kiedy ktoś od nas czegoś chce i my się na to godzimy, wtedy wszystko jest dobrze, ale jak tylko chcemy postawić na swoim i odmówimy – ponieważ uważamy, że to, co robimy w danej chwili, jest dla nas ważniejsze – to okazuje się, że wtedy stajemy wrogiem publicznym numer jeden.

Tak naprawdę to czy my jesteśmy maszynami

które powinny wykonywać zadania, jakie powierzają nam inni wbrew naszej woli? Czy też jesteśmy wolnymi ludźmi i powinniśmy robić to czego sami chcemy?

Owszem, można powiedzieć, że pracując u kogoś tak się nie da, bo musimy wykonywać jakieś z góry narzucone zadania, jednak praca to nasz – poniekąd – świadomy wybór i można zawsze to zmienić. Nie licząc ekstremalnych przypadków kiedy nie mamy wyboru.

W większości przypadków możemy tak pokierować swoim życiem, by robić to czego tak naprawdę chcemy. Nie to co narzuca nam nasze otocznie, czy też nasz pracodawca lub szef.

Po prostu możemy wziąć sprawy we własne ręce i zacząć działać według swoich przekonań, czyli całkowicie po swojemu.

Szukając

najprostszych przykładów życia codziennego – taka błaha w gruncie rzeczy czynność jak odpisywanie na wiadomości SMS lub odbieranie telefonów wiąże się nieraz z dużą liczbą problemów.

Jak wiele razy każdy z nas stykał się z stertą wyrzutów na temat tego, że coś robił opieszale? Oczywiście, w czyimś mniemaniu, gdyż raczej nikt nie próbuje zrozumieć, że może jesteś w tym czasie zajęty. Niejednokrotnie rzecz ta urasta do rangi jakiegoś wielkiego problemu.

Trzeba tu zadać sobie pytanie, czy my żyjemy tylko dla odbierania telefonów czy też żyjemy dla siebie? Po to, by realizować swoje życiowe cele, by pracować, by dążyć przez swoją pracę do doskonałości.

Owszem, jeżeli ktoś robi to notorycznie i nagminnie utrudnia kontakt, to już inna historia. Jednak, reasumując, jest to nasza prywatna sprawa i każdy powinien to zaakceptować i zrozumieć.

Odbieranie telefonów to oczywiście tylko przykład jeden z wielu.

Bardzo często okazuje się

że informacje, które otrzymujemy, kiedy odbierzemy telefon to tylko błahe problemy albo nawet bezsensowne wiadomości o których równie dobrze możemy dowiedzieć się o wiele później, wtedy kiedy będziemy chcieli się o nich dowiedzieć, a nie kiedy ktoś chce na siłę nas “uszczęśliwić” informując o tym właśnie w danej chwili.

Moment, który ktoś wybrał na tę czynność, może być dla koś wolną chwilą, ale my w tym danym momencie możemy robić coś dla nas bardzo ważnego.

Niestety, tutaj właśnie słowa o zrządzaniu naszym czasem przez kogoś innego niż my sami nabierają wielkiego znaczenia i brak zrozumienia przez innych staje się dużym problemem.

Warto się temu jednak przeciwstawić

warto przez lata z uporem dawać innym do zrozumienia, że my też mamy swoje sprawy i nie zawsze mamy czas, by rozmawiać, pisać lub wykonywać inne zadania narzucone przez kogoś.

Dzięki temu nasze otoczenie nabiera do nas szacunku i zrozumie, że dbamy o swoje sprawy, że mam swoje plany i mamy swoje codzienne zajęcia do zrobienia.

Poprzez takowe długoterminowe postępowanie powinniśmy być lepiej zrozumiani przez naszych bliskich i dzięki temu unikać bardzo wielu niepotrzebnie stresujących sytuacji, które nie są potrzebne ani nam, ani naszym bliskim, ani naszemu bliskiemu otoczeniu.

Trzeba o to dbać każdego dnia

trzeba się uczyć szacunku do samego siebie i uczyć tych wartości naszych bliskich w stosunku do nas. Wypracowując pewne kompromisy zyskamy szacunek otocznia i dobre samopoczucie własne oraz naszych bliskich.

Znając swoją wartość i dbając o nią, zyskujemy również w oczach innych. Innymi słowy, pomimo tego, że niejednokrotnie komuś się przeciwstawimy lub odmówimy wykonania jakiejś czynności to mało tego, że ten ktoś się na nas nie obrazi, to jeszcze zyskamy jego uznanie, ponieważ ten ktoś będzie czuł, że cenimy swój czas.

Ciekawe książki

Rozwój osobisty Instrukcja obsługi

Zaprojektuj swoje szczęście

Jesteś tym, czym są Twoje myśli

Powrót na stronę główną

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trackbacks and Pingbacks