Rozwój osobisty

Czy Twój umysł jest Twoją własnością?

Czy Twój umysł jest Twoją własnością?

Jesteś w stanie kontrolować swoje emocje?

Czy sam decydujesz o swoich czynach i czy czujesz się w pełni za nie odpowiedzialny?

Czytając te pytania można by się zastanawiać, czy dotyczą one człowieka w pewnym sensie ubezwłasnowolnionego. Czy też człowieka uważającego się za wolnego, ale jednak zależnego on innych ludzi lub od wielu czynników zewnętrznych.

Zapewne wiele osób stwierdzi – nie, mnie to nie dotyczy. Wszystkie decyzje podejmuję osobiście.

Czy na pewno?

Dlaczego zbyt często nie ulegamy innym ludziom? Czy zbyt często nie robimy czegoś tylko dlatego, by komuś coś udowodnić albo po to, by po prostu mieć święty spokój?

Myślę, że zbyt często tak właśnie się dzieje. Mając świadomość tego, jak krótkie jest życie, zadaj sobie pytanie – jaki jest sens powstrzymywania się od robienia rzeczy, które tak naprawdę chcesz robić.

Jaki sens ma ciągłe patrzenie się na innych i robienie tego, czego chcą oni, a nie Ty. Czy muszę żyć tak, jak tego chce moje otoczenie. Czy nie lepiej żyć po swojemu?

Kiedy podejmujesz decyzje kierując się zdaniem innych ludzi, odpowiedz sobie pytanie, czy warto dalej tak robić. Masz tylko jedno życie. Czy nie warto go wykorzystać tak, jak tego pragniesz?

To tylko Twoje życie i możesz przeżyć je tylko raz, więc niech ta Twoja droga życia będzie dla Ciebie taką, jaką sobie wybierzesz. Zrób ze swoim życiem to, co chcesz.

Nie warto, by było inaczej, gdyż tylko Ty jesteś za swoje życie odpowiedzialny i tylko ty kiedyś odpowiesz przed samym sobą. Czy przeżyłeś je tak, jak chciałeś, czy przeżyli je za Ciebie inni.

Wzięcie na siebie odpowiedzialności za swoje czyny wymaga rozprawienia się z pewnymi mitami. To długa i wyboista droga, ale podążanie nią daje wiele satysfakcji.

Człowiek inteligentny powinien umieć wziąć odpowiedzialność za to co robi i powinno sprawiać mu radość to, że sam za swe czyny odpowiada.

Oczywiście, jest wiele osób, które wolą być kierowani przez innych i są z tym szczęśliwi, ale jeżeli masz inny charakter i umiesz świadomie wybrać dla siebie odpowiednią drogę – dążysz do wolności.

Gwarantuję Ci

Niejednokrotnie spotkasz się z oporem ze strony otoczenia. A to, że tak nie powinno się robić, a to, że powinieneś żyć tak, tak i tak. Czy naprawdę chcesz tego wysłuchiwać?

Niestety, prawdą jest to, że ludzie ocenią Cię negatywnie nawet wtedy, kiedy na sto dobrze postrzeganych przez innych czynności tylko raz popełnisz błąd (niekoniecznie zależny od Ciebie).

Kiedy tak się stanie, wszyscy natychmiast zapomną o Twoich dobrych uczynkach. Niestety bardzo szybko z powodu tylko jednego błędu (ponownie: niekoniecznie zależnego od Ciebie) staniesz się postrzegany negatywnie pomimo tych wszystkich poprzednich starań.

Może to słowa na wyrost, ale czy właśnie tak najczęściej się nie dzieje. Zatem pozostaje odpowiedź na pytanie: czy warto? Jedno jest pewne i o tym właśnie koniecznie należy wspomnieć.

Zawsze warto. Jeśli te dobre uczynki płyną z Twojego serca i tylko wtedy, kiedy wykonujesz je bez niczyjego nacisku. Nie warto wówczas, gdy robisz wszystko po to, by się przypodobać innym. Zostawiając siebie na samym końcu albo całkowicie pomijając swoją osobę.

Książki warte przeczytania

Pełna MOC życia

Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale

Wywieranie wpływu na siebie

Powrót na stronę główną

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trackbacks and Pingbacks