Rozwój osobisty

Co to jest strategia transakcyjna.

Dwa najważniejsze aspekty osiągnięcia sukcesu w tradingu to system oraz konsekwentne działanie według tegoż systemu.

Strategia transakcyjna musi być oczywiście taka, która na dłuższą metę da dodatnią wartość oczekiwaną, czyli pozwala zarabiać w dłuższym czasie.

Nie łatwe jest stworzenie takiego systemu.

Owszem, często dowiadujemy się, że ten czy inny system sprzedawany w Internecie taki właśnie jest i że daje ponadprzeciętne a wręcz niebotyczne stopy zwrotu.uwaga system

Nie dajmy się zwieść, ponieważ nikt takiego systemu, którym jest kura znosząca złote jaja, nie sprzeda za kilkaset złotych ani nawet za kilka tysięcy.

Wynika to z prostego względu – gdyby ten ktoś taki system posiadał, to sam by na nim osiągał zyski i nie musiał by zarabiać na jego sprzedaży. Czasem zdarzają się wyjątki, jednak nie ma co na to liczyć i system trzeba sobie opracować samemu.

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Nie jest powiedziane, że jakiś bardzo skomplikowany system będzie dawał zarobić o wiele więcej niż najprostszy system.

Czasem bywa wręcz odwrotnie. Zatem jak już stworzymy swój nawet prosty system to i tak kluczową rzeczą będzie to czy będziemy go konsekwentnie stosować.

Czy będziemy trzymać się wszystkich jego założeń. Właśnie ta konsekwencja jest tu kluczem do sukcesu. Warunkiem jest, że system będzie działał i dawał w testach pozytywne rezultaty.

Jest wiele sposobów by to sprawdzić. Najbezpieczniejszym z nich jest po prostu gra na demo bez angażowania własnych środków pieniężnych. Naturalnie, nie odda to w stu procentach prawdziwej gry.

Wielką rolę odgrywają w grze emocje.emocje w tradingu

Nie ma innej drogi – jakoś musimy sprawdzić czy nasz system do czegoś się nadaje. Możemy też zrobić test na danych historycznych.

Jednak należy liczyć się z tym, że taki test może być trochę przekłamany. Rynki są zmienne i to, co się sprawdza dziś, już za rok a może nawet i miesiąc może nie sprawdzić się wcale.

Dlatego też zdobywanie doświadczenia na giełdzie jest czasochłonnym i nieuniknionym procesem. Bez odpowiedniego podejścia i zaangażowania nie ma co liczyć na sukces.

Długie miesiące a nawet lata giełdowego doświadczenia dają wielką przewagę na rynku. Pozwalają stworzyć strategię pozwalającą zarobić w dłuższym terminie.

Bez takiej strategii będziemy tylko chaotycznie błądzić po rynkach nie osiągając celu. Na początku większość graczy z reguły korzysta z prostych strategii, które znaleźli w książkach.

Nie ma nic złego w tym, że na początku korzystamy z czyjegoś pomysłu. Zaczynając naukę gry na gitarze też uczmy się od kogoś. Jednakże po jakimś czasie dochodzimy do swojego własnego stylu gry.

Bardzo rzadko jest tak, że trader, który zarabia duże pieniądze, stosuje strategię taką samą, jak na początku swojej kariery. Przeważnie jest tak, że jego system wiele razy ewoluuje.

Staje się bardziej indywidualny i przystosowany do osobowości gracza, który go stosuje. Zdolność modyfikacji strategii oraz umiejętność budowania własnych jest niezwykle ważne.

Zmienność rynków

Rynki są zmienne i trzeba wypracować sobie umiejętność dostosowania się do panujących na rynku warunków. Aby zacząć z zamysłem modyfikować strategię inwestycyjną albo zbudować swoją, należy wziąć pod uwagę klika aspektów.

Trzeba zacząć od pomysłu na jakim będzie bazować nasza strategia. Czy będzie to przecięcie średnich, wybicie ze zmienności a może sygnały oparte na formacjach świecowych. Pomysłów może być setki. Wszystko zależy od wiedzy inwestora.

Następnie wybierz rynek na jakim zamierzasz realizować swoją strategię. Musisz sobie określić w jakim zakresie czasowym będziesz grał. Czy to będą transakcje długoterminowe, kilkudniowe a może godzinowe.

Testowanie

Jak już to wszytko zaplanujesz i stworzysz system, przetestuj swoją strategię na danych historycznych albo grając w demo. Oceń obiektywnie, czy twój system jest odpowiednio dobry. Popraw go, jeżeli wymaga modyfikacji. Następnie spróbuj swoich sił na prawdziwym rynku.

Proces ten niejednokrotnie należy powtarzać aż do skutku. Przeważnie zajmuje to bardzo dużo czasu, a innym razem mniej. Trudno to określić z góry w związku z czym trzeba do tego dojść metodą prób i błędów.

Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny system, który będzie dział zawsze i wszędzie, i będzie dobry dla każdego. To każdy indywidualnie musi do tego dojść sam i musi być świadomy swoich czynów.

Nie ma czegoś takiego jak Święty Graal.grall tradingu

Nie ma takiego systemu, który dla każdego będzie dobry. Takowy możesz sobie stworzyć sam i będzie on najlepszy tylko dla ciebie. Dla ciebie twój system może zarabiać duże pieniądze.

Komuś innemu twoja metoda wcale nie musi się sprawdzić, gdyż ma zupełnie inne preferencje. Zabrzmi to może dziwnie, jednak wystarczy, że komuś puszczą nerwy.

Nie będzie działał według wskazań strategii. Będzie zamykał i otwierał pozycje zupełnie inaczej niż sygnalizuje strategia. Zacznie modyfikować metodę nie mając pełnej świadomości tego, co robi.

Wkrótce z dobrego systemu, który dla ciebie zarabiał krocie pozostaje jedynie dobre wspomnienie. Dlatego kluczowa jest świadomość tego, co i dlaczego się robi.

Jeżeli bezmyślnie, bez planu i bez doświadczenia, ktoś zmodyfikuje czyjąś strategię to daleko nie dojdzie. Szybko straci pieniądze. Chyba, że będzie miał szczęście i trafi akurat przypadkowo tak, że system będzie działał jeszcze lepiej.

Pamiętaj jednak, że tu nie chodzi o to, by mieć farta tylko o to, by w pełni świadomie dopasować czyjś system do swoich potrzeb, o ile będzie taka potrzeba. ciekawe książki

Trader doskonały – Tharp Van K

Mistrzowie rynków finansowych – Jack D. Schwager

Powrót na stronę główną


Powrót na stronę główną

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trackbacks and Pingbacks