Rozwój osobisty

Cel życiowy – którędy pójdziesz?

– Czy mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść?

– mówiła dalej.

– To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść

– odparł Kot-Dziwak.

– Właściwie wszystko mi jedno.

– W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz.

– Chciałabym tylko dostać się dokądś

– dodała Alicja w formie wyjaśnienia.

– Ach, na pewno tam się dostaniesz, jeśli tylko będziesz szła dość długo.

Lewis Carroll – Alicja w Krainie Czarów

Którędy pójdziesz?

Jaki masz cel życiowy?

Mimo tego, że to tylko bajkowe pytanie to jednak bardzo często z podobnym dylematem możemy się spotkać w naszym codziennym życiu.

Cóż z tego, że pytamy sami siebie jaką drogę chcemy obrać, skoro nie wiemy do czego tak naprawdę chcemy dojść i jakie chcemy osiągnąć cele.

Bez wyraźnie określonego punktu jaki chcemy osiągnąć trudno przeć naprzód. Może się okazać, że nie dojdziemy nigdzie z racji tego, że po prostu szukanie odpowiedniej drogi zabierze nam zbyt wiele czasu.

Priorytetowe cele

Warto zatem określić konkretnie to, gdzie i jak chcemy dotrzeć i jakie są nasze priorytetowe cele. Jest wiele metod, m.in. można spisać listę z planami na przyszłość.

Kiedy jednak nie zrobi się tego w odpowiedni sposób, może się okazać, że nigdy nie dokonamy tego, co sobie założyliśmy i nie dotrzemy tam, gdzie chcemy. Określmy zatem jeden największy cel życiowy do jakiego chcemy dążyć. Taki nasz cel życiowy, który będzie osiągnięciem.

Na które potrzeba nam wielu lat. Później na podstawie tego wielkiego głównego celu określmy mniejsze cele, które nas do niego doprowadzą.

Takie plany na następne – dajmy na to – 7 lat, ale muszą to być plany powiązane z naszym głównym celem. Pozwalające nam zbliżać się do osiągnięcia tego głównego życiowego marzenia.

Te mniejsze cele z racji tego, że łatwiej je zrealizować pomogą nam osiągnąć główne nasze zamierzenia. Kolejnym krokiem niech będzie spisanie jeszcze bardziej pomniejszonych planów.

Takich na miesiąc, rok lub dwa lata, które wytyczą ścieżkę w realizacji głównego celu. Może to w tej chwili wyglądać na nieco skomplikowane i zagmatwane. Z racji że tak do końca nie wyjaśniłem, o co dokładnie w tym chodzi.

Wolność finansowa

Posłużmy się jakimś zatem małym przykładem. Będzie to przykład z dziedziny finansów, choć różne plany miewamy w odniesieniu do naszej przyszłości, to posłużę się jednym z popularniejszych w moim domyśle, czyli wolnością finansową.

Załóżmy, że tym naszym głównym celem będzie nasza wolność finansowa. Wyszło nam z naszych obliczeń, iż ową wolność osiągniemy mając milion dolarów.

Ta kwota często się przewija w różnych publikacjach i jest synonimem właśnie takiej wolności i bogactwa. Jeżeli naszym celem byłaby właśnie tylko ta kwota jako jedna całość, nierozbita na pomniejsze części, to samo brzmienie słowa “milion” może być na tyle mało realne, aby już na samym początku wzbudzić w nas wątpliwości.

Czy dojście do takiej sumy uda nam się kiedykolwiek? Warto zatem ten cel podzielić na mniejsze części. Możemy wówczas założyć, że w ciągu pięciu następnych lat założymy firmę oraz zaczniemy inwestować swoje pieniądze tak, by cel jakim jest nasz planowy milion stał się bardziej realny.

Założenie firmy to oczywiście tylko przykład. Następnie rodzi się pytanie – skąd wziąć pieniądze na inwestycje oraz firmę. Skoro obecnie trudno nam związać koniec z końcem może być trudno.

Mniejsze plany

Wobec tego ustalamy kolejne mniejsze plany, dzięki którym będziemy mieć większe szanse na to, by uzbierać te pieniądze. Umniejszając cel do kwoty potrzebnej na założenie firmy oraz inwestycji zakładamy sobie, że w ciągu następnych trzech lat znajdziemy dodatkową pracę lub zmienimy obecną.

Pozwoli to uzbierać więcej środków na otworzenie swojej firmy oraz na dodatkowe inwestycje, choćby w fundusze albo dobrą lokatę. Możemy też zapisać się na jakieś szkolenia. Możemy znaleźć dodatkową lub zupełnie nową pracę pozwalającą na większe zarobki.

Tym samym zwiększą się możliwości odkładania zasobów pieniężnych. Kolejnym krokiem będzie znowu zmniejszenie swoich celów tym razem na rok.

Może to być choćby zakup książek i zdobywanie wiedzy, potrzebnej nam do tego, aby znaleźć nowe, dodatkowe zajęcia przynoszące dochody. Oczywiście, czasem też można skorzystać z darmowych szkoleń.

Następnym krokiem będzie kolejne rozdrobnienie naszych planów tym razem na następny miesiąc.

Tu możemy założyć sobie, że zaczniemy na przykład wcześniej wstawać i lepiej planować nasz dzień tak, aby był bardziej produktywny.

Tak by każdego dnia z lepszym humorem kłaść się spać. Możemy też odkładać każdego dnia jakieś minimalne kwoty choćby to nawet było dwa złote dziennie.

Na pewno po pewnym czasie uzbiera się jakaś znaczna suma, którą można przeznaczyć na płatne szkolenia. Planem na następny tydzień niech będzie wyjście na spacer codziennie na pół godziny.

Dzięki temu oczyścisz umysł i zyskasz więcej siły oraz zdrowia na realizację swoich wielkich, dalekosiężnych planów. Zyskasz czas na przemyślenia jak tego wszystkiego dokonać.

Już jutro możemy zacząć się więcej uśmiechać i być bardziej pozytywni niż zwykle. Tym samym już w tym momencie możemy wstać i powiedzieć sobie: tak to jest bardzo dobry pomysł i właśnie teraz usiądę. Spisać też można wszystkie swoje marzenia i plany na następne lata. Poczynając od tych, które zrobię jutro a kończąc na tych, do których chcę dojść za kilkanaście lat.

W ten właśnie sposób, zaczynając od malutkich kroków, będziemy zbliżać się do naszego celu. A jak wiemy pierwszy krok jest zawsze najważniejszy i dopiero jak go wykonamy – ruszymy z miejsca.

Możemy rozplanować nasze działania na przyszłe lata, a dzięki tym początkowym małym krokom spisanym skrupulatnie gdzieś na kartce, będziemy mieli dokładny plan naszego codziennego działania.

Naturalnie to tylko jeden z przykładów. Cała idea takiego planowania polega na tym, by umiejętnie podzielić wszystko na mniejsze etapy. Zaczynać od małych kroków, przechodząc do coraz większych.

Każdego dnia pozwoli przeć do przodu i zbliżać się do osiągnięcia głównego celu. A dzięki temu, że zaczniemy już w tej chwili snuć wielkie plany i marzenia, staną się one bardziej namacalne i będzie nam o wiele łatwiej dojść do upragnionego celu. Będziemy bardziej w to wierzyć.

Ciekawe książki do poczytania

Cele! Zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz.
Moc pewności siebie. Osiągaj zamierzone cele.
Mapy myśli w biznesie. Jak twórczo i efektywnie osiągać cele.
Trening Jaguara. Obudź w sobie pewność siebie i osiągaj zamierzone cele.

Powrót na stronę główną

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trackbacks and Pingbacks